EET

EET (elektronická evidence tržeb) a dobírky

 Obsahem informačního oznámení je:

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“, eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu "

TOPTRANS EU a.s., organizační složka zažádal Finanční úřad pro hlavní město Prahu o závazné posouzení o určení evidované tržby a ten 27.1.2017 rozhodl takto:

Platba, která podléhá posouzení, tedy platby za zajištění přepravy, která je podmíněná úhradou dobírky dopravci není evidovanou tržbou.

Z odůvodnění:

Žadatel zajišťuje přepravu zásilek po České republice a Slovensku. Přebírá od objednatele přepravy pokyn, aby byl při doručení zásilky učiněn inkasní úkon (zásilka na dobírku), kdy podmínkou pro vydání zásilky příjemci je úhrada finanční částky za zboží či za zboží a přepravné v hotovosti nebo  platební kartou. Částka vybraná v hotovosti od příjemce zásilky je vybrána dopravcem a předána do pokladny žadatele. Následující den zašle žadatel převzatou částku od dopravce na bankovní účet objednavatele. Zásilka na dobírku uhrazená platební kartou dopravci je zasílána přímo na bankovní účet žadatele, který následující den zašle převzatou částku na účet objednatele.

Při posouzení těchto skutečností dospěl správce daně k závěru, že u výše popsaných tržeb, které plynou z dodání objednaného zboží, které je podmíněno úhradou dobírky v hotovosti nebo platební kartou, není naplněn materiální znak evidované tržby a tyto platby nejsou evidovanými tržbami

( resp. nepodléhají evidenci tržeb) ve smyslu ustanovení § 6 Zo ET.

Žadatel vystupuje v roli prostředníka, tj. nejedná se ani o přímé ani o nepřímé zastoupení.

Shrnutí:

Dobírky, kdy doručovatel nevystupuje jako zástupce objednatele, ale pouze zajišťuje službu inkasa peněz a předání zboží, nepodléhají evidenci tržeb – platí pro všechny dopravce .

Protože vybrané peníze jsou následně zaslány na bankovní účet objednatele, nepodléhají dobírky evidenci tržeb ani u objednatele.